GAZİANTEP OĞUZELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Psikolojik Danışmanın Gözünden Oğuzeli Okuyor

Bir Psikolojik Danışmanın Gözünden Oğuzeli Okuyor

Bir Psikolojik Danışmanın Gözünden Oğuzeli Okuyor:

Ev ziyaretleri diyince akla; sınıftan birkaç öğrenciye ve genelde problem durumu oluştuğunda yapılan bir çalışma olarak geliyordu.
Yani sorun oluştuktan sonra müdahale ediliyordu. Lakin "Oğuzeli Okuyor" ile problem durumu oluşmadan aileyle iletişime geçiliyor ve gerekli tedbirler alınıyor. Rehberliğin ´önleyicilik´ işlevi başarıyla yerine getiriliyor. Bununla birlikte okulda öğretmen öğrenciyi değerlendirirken sadece okuldaki hal ve hareketlerine dikkat ediyor. Birey hakkında yeteri kadar malumat olmadan tek boyutlu ve eksik değerlendirmiş oluyor. "Oğuzeli Okuyor" ile öğretmen; öğrencisinin yaşadığı çevreyi,aile içi ortamı ve sosyo ekonomik durumlar hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oluyor. Yani öğrenciyi ´çok boyutlu değerlendirme´ fırsatı buluyor. Bunun yanında öğretmen sınıfta öğrenciyi anlayamadığı ve davranışlarını anlamlandıramadığı zamanlar muhakkak olur. "Oğuzeli Okuyor" ile öğretmen, bireyin sosyal yaşantısını keşfederek ´daha anlayışlı olma ve empatik tepkiler geliştirme´ konusunda mesafe kadeder. 

Ayrıca bu ziyaretlere ve okuma etkinliklerine katan psikolojik danışmanlar için de ´bireyi tanıma´ adına muazzam kaynak sağlar. Haftalarca bireye ölçek,test ve envanter uygulayarak bireyi tanımaya gayret eden psikolojik danışmanın işini kolaylaştırır. Sözgelimi; alt ıslatma ve davranışlarında gerileme olan bir öğrencinin ev ortamı gözlendiğinde yeni kardeşi dünyaya gelmiş olabilir. (kardeş kıskançlığı) , okulda sürekli ilgi görmek ve beğenilme ihtiyacı duyan bir öğrencinin ev ortamı incelendiğinde evin en büyük çocuğu olduğu ve kardeşleri olduktan sonra anne babanın ilgisini kaybettiği görülebilir. (kardeş sırası,Adleryan yaklaşım) ... Bunun yanında öğrenci evine kadar gelen öğretmeni görünce davranışları konusunda farkındalığı artıyor ve kendini değerli hissediyor.

Ayrıca okuma etkinlikleri ile sadece söyleyen değil bizzat yapan,uygulayan öğretmen;öğrenciye ´rol model´ olarak okuma davranışının pekiştirmesinde önemli mesafe kadediyor. Velilerde okuma adına farkındalık oluşmakla birlikte kendi çocuklarıyla yakından ilgilenilmesinin mutluluğunu yaşar ve eğitim sistemine,eğitimcilere duyduğu güven artar. 
Tüm bu yararlı sonuçları göz önünde tutarak; "Oğuzeli Okuyor" projesinin  kıymeti ve sonuçları itibariyle eğitim sistemi içinde katkısı tartışılamaz.
Velhasıl;yola sadece kendiniz için çıkmayın. Şifa dağıtmak için de çıkın. Yolda olun daima. Bu proje için kollarını sıvayan,yola çıkan ve yolda olanlara selam olsun...

 

                                                               MUHİTTİN ŞAHİN

                                                              Psikolojik Danışman

 

 

 

29-12-201614-01-201714-01-201714-01-201714-01-201729-12-201629-12-2016

Subaşı Mah. Yıldız Sokak No 6 Hükümet Konağı Yanı Oğuzeli / GAZİANTEP - 0 342 571 30 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.