GAZİANTEP OĞUZELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Burhan YÜKSEL´in Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Burhan YÜKSEL´in Öğretmenler Günü Mesajı

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI 

 

           Bu yazıyı size hazırlarken, gözümü kapatıp öğretmenlerimi düşündüm. Hayatıma renk katan, vizyonuma destek veren öğretmenlerimi, bir de hayatıma ızdırap verenleri… İsmini hatırladıklarım, en sert rüzgârlarda bile ayakta nasıl kalacağımı öğreten, küçük bir kıvılcım olan beni bir ateş haline getirenleri. Şimdi düşünüyorum da, onlar iletişim ustası, yaşama ve olaylara pozitif bakan, olayların sonuçlarına değil süreçlerine odaklananlardı. Proaktiflerdi. Yangın çıkmadan önce önlem alan eğitimcilerdi.

      Değerli öğretmenlerim gayemiz; Öğrencileri hazırcılıktan kurtarıp, kendi sorumluluklarını tanımasına, kendi farkındalığını, güçlü ve zayıf yönlerini görmesine, yaşama uyum sağlama becerileriyle donanmasına, sorunlarla başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olmak.

       Öğrencilerde; istenmeyen davranışları azaltan, öğrencilerin okula severek gelmelerini sağlayan, öğrenmeye karşı meraklarını uyandıran. Sınavlardaki başarılarının da artmasına yardımcı olmaktır .
       Artık öğretmenin asıl rolü bilgi yüklemek değil, öğrenmeyi öğretmek olmuştur. Öğrenme konusunda öğrenciyi motive etme, ona öğrenme kaynaklarını gösterme,  var olan potansiyelini açığa çıkartma, yeteneklerine güvenmeyi öğretme, belki de hepsinden önemlisi onlara, kapalı uçlu sorular sorarak akıllarının önüne set çekme yerine, açık uçlu sorularla vizyonlarını genişletme ve akıllarını özgürleştirme becerilerini kazanmalarını sağlamak öğretmenlerden beklenen roller haline gelmiştir. Yakın tarihte acı tecrübemiz olan 15 Temmuz darbe girişimi de göstermiştir ki özgür beyinli endişesi milli değerleri olan bir nesil yetiştirmemiz elzemdir.

            Günümüz dünyasında yaratıcı düşünen bireyler ön plana çıkıyor. Kendilerine sunulan bilgiyi ezberleyen, sınavlarda sorulduğunda cevap vermeye çalışan ancak günlük yaşamında ve sorun çözmede kullanamayan, kısacası öğrenmeyi öğrenemeyen bireyler yetiştirdik hep. İşte bu nedenledir ki, günümüzde ülkeler var olan eğitim sistemlerini sorguluyor. Bu sorgulamanın temel noktası; kalıplanmış zihinler üreten, aklın önüne set çeken, aklı özgürleştiremeyen eğitim sistemlerinden kurtulma çabasıdır. Artık toplumların düşünen, üreten,  sorun çözen insanlara daha çok ihtiyaç duyulduğunu görmekteyiz.  Bilgiyi ezberletmek yerine, bilginin birey tarafından yapılandırıldığı eğitim programlarının uygulandığı ülkelerin uluslar arası sınavlarda gösterdiği başarı yadsınamaz. Öğretmenin ve ders kitaplarının tek otorite olarak kabul edilemeyeceği, öğrenmenin okulla sınırlı olmadığı, öğrenmenin sınıf duvarları dışında da gerçekleştiği anlayışının giderek hız kazanması.. Tüm bu sıralananlar artık bizimde değişmemiz, gelişmemiz gerektiğinin sinyalleridir. Öğretmenler yalnızca akademik bilgiler aktararak, kendi kişisel gelişimlerini tamamlamadan, değerlerini öğrenmeden, öğrencilerini yaşama hazırlayabilirler mi? sorusunu kendimize sormamız  gerekir.

 

 

                                                                                            Burhan YÜKSEL 

                                                                                 Oğuzeli İlçe Milli Eğitim Müdürü

Subaşı Mah. Yıldız Sokak No 6 Hükümet Konağı Yanı Oğuzeli / GAZİANTEP - 0 342 571 30 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.